Hamam Böceğini Evimden Nasıl Uzak Tutabilirim?

Hamam Böceğini Evimden Nasıl Uzak Tutabilirim

Hamam Böceğini Evimden Nasıl Uzak Tutabilirim?

 

 1. Evinizi Her Zaman Temiz Tutun

Öncelikle evinizde hamam böceklerini çekebilecek şeyleri evinizden uzaklaştırarak işe başlayabilirsiniz. Eğer market ve eczane gibi yerlerden alacağınız hamam böceği ilaçlarının etkisini daha iyi göstermesi için evinizde bu böcekleri çekebilecek şeylerin olmaması ve evin temiz olması daha yararlı olacaktır.

Bu konuda bir check list oluşturmanız daha pratiktir.

 • Tüm kirli bulaşıklardan kurtulun
 • Evde bulunan yiyecek kırıntılarında kurtulun
 • Evcil hayvanların yemek ve su kaplarını temizleyin
 • Evde çöp bırakmayın
 • Hemen hemen yerin toz temizliğini yaparak paspaslayın

 

 1. Yiyeceklerin Muhafazasını İyi Yapın

Hamam böceklerinden tamamen kurtulmak için yiyeceklerin hava ile temasını önlemeniz de önemlidir. Yiyecekleri asla dışarıda bırakmayın ve mutlaka koku çıkmaması için hava temasını önleyin

 

 1. Mutfak Alet ve Gereçlerinizi Temiz Tutun

Hamam böceklerinin en sevdiği şeylerden biri yağdır. Onlara ziyafet sunarak eviniz de bir hamam böceği partisi istemiyorsanız ocak vb. yağ olabilecek pişirme aletlerinizin temizliğine özen göstermelisiniz.

Bunun yanında yemek yediğiniz masalarda yağ olmamasına özen gösterin. Aspiratörler de yağ biriken cihazlardandır. Aspiratör temizliği hamam böceği ile mücadelede gözden kaçırmamanız gereken önemli bir detaydır.

 

 1. Gazete ve Karton Kutulara Dikkat Edin

Hamam böcekleri yuva yapma ve çoğalmak için yer ararlar. Gazeteler ve kartonlar hamam böceklerinin en sevdikleri yuvalama alanlarındandır. Evinizde hamam böceklerini daha az görmek istiyorsanız olabildiğince gazete ve kartonları evinizde tutmamanızı tavsiye ederiz.

 

 1. Evinizdeki Çatlakları Araştırın

Hamam böceği ilaçlama uzmanlarının en çok dikkat ettikleri şeylerden biri eve hamam böceklerinin giriş noktalarıdır. Hamam böcekleri çok küçük boşluklardan geçebilen haşerelerdir. Onların evinize girmesini engellemek için mümkün olduğunca evinizdeki çatlaklara, kapı altı geçişlerine, pençelerde olabilecek giriş alanlarına dikkat edin.

Evinize dışarıdan giriş kaynağı olan doğalgaz boruları, su tesisat boruları, gider boruları, telefon ve internet kanalları gibi alanları dikkatlice kontrol edin ve etraflarında en ufak bir boşluk  olmamasına özen gösterin. Bu sadece hamam böceklerine karşı değil, tüm haşerelere karşı işinize yarayacaktır.

 

 1. Narenciye Kokusu Kullanabilirsiniz

Narenciye kokusu hamam böceklerini uzak tutan kokulardandır. Temizlik yaparken temizleme suyunuza limon yağı damlatmanız hamam böceklerini bir süre olsun uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Bu gönderiyi paylaş